Seară de poezie şi muzică la Fierărie
La Fierarie organizează o noapte de muzică şi poezie, vineri, 30 iulie, la ora 21.00. Urechile ascultătorilor vor fi bucurate de poeta Clara Mărgineanu şi artiştii de muzică folk Adrian Bezna şi Maria Gheorghiu.
![poza](/image.php?width=500&cropratio=10:6&image=/assets/imagini/tccsfcn2c79qvlazwvnin99dna1mgnnl.jpg)
Clara Mărgineanu va bucura ascultătorii cu lecturi din volumul MĂŞTILE CLEOPATREI, complementate cu muzica lui Adrian Bezna şi Maria Gheorghiu.
Clara Mărgineanu s-a născut în Bucureşti, pe 04.07 1972. A absolvit Facultatea de Film, secţia Comunicare audiovizuală a Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică I.L.Caragiale, din Bucureşti. Este membru al Uniunii Cineaştilor din România, precum şi membru al Uniunii Scriitorilor din România, din anul 2001. Este autoare a peste zece volume de poezie şi semnează în mod constant în presa culturală din România.
Maria Gheorghiu este o interpretă de muzică folk şi realizatoare de emisiuni radio. A devenit de-a lungul timpului una dintre cele mai iubite artiste şi una dintre cele mai apreciate voci din România. Site-urile vorbesc despre muzica ei ca fiind un medicament care linişteşte, dar poate crea dependenţă. În 1993, a câştigat Festivalul Om bun, Victor Socaciu numind-o atunci o Joan Baez a românilor.
miercuri, 28 iulie 2010
Taguri
Clara Margineanu, La Fierarie, Maria Gheorghiu, carte, folk, muzica, poezie
Bogdan Popescu
- „O caut cu lumânarea” este noua producție a Teatrului Municipal „Matei Vișniec”
- Poetul sucevean Constantin Severin a fost selectat pentru Cubul Infinit al Norocului
- Lansarea volumului de debut „CuțitulProaspătȘters”, de Vlad Berari
- Actorii Teatrului Matei Visniec:Redeschidem porțile! Cu un alt fel de premieră!
- vezi toate stirile