Vremea in Suceava
0°C
lei
lei
lei
29 de persoane au fost diagnosticate cu Covid in ultimele 24 de ore
Numărul total de persoane testate până în prezent în județ este de 33.514 , iar în ultimele 24 de ore au fost testate 214 de persoane.
![poza](/image.php?width=500&cropratio=10:6&image=/assets/imagini/aze26st2127agrkccyf2die003ech3wk.jpg)
29 de persoane au fost diagnosticate cu Covid in ultimele 24 de ore
Dintre cele 214 de persoane testate în ultímele 24 de ore, 29 sunt confirmate Covid-19.Conform Ordinului Ministerului Sănătății nr. 1309/ 2020 , carantina persoanelor se impune, în condiţiile pandemiei de COVID- 19, pentru persoanele care au intrat în contact direct cu persoane sau cel puţin cu o persoană confirmată cu SARS-CoV-2, prin testare cu metoda RT-PCR, precum și pentru persoanele care sosesc din ţări şi/sau zone cu risc epidemiologic ridicat, ţări şi/sau zone stabilite de către INSP în condiţiile legii.
Conform actului normativ menționat mai sus izolarea se dispune în cazul persoanelor diagnosticate cu virusul SARS-CoV-2 prin testare cu metoda RT-PCR sau cu semne şi simptome sugestive infectării cu virusul SARS-CoV-2.
Totodată, potrivit distribuției cazurilor Covid -19 pe unități administrativ teritoriale, din cele 114 unități administrativ teritoriale 40 nu au niciun caz de infecție Covid-19 în evoluție, 25 au câte un caz în evoluție, 34 au sub cinci cazuri în evoluție, 9 au sub zece cazuri în evoluție iar 6 au peste zece cazuri în evoluție.
- Seful de district si padurarul din cantonul silvic nr. 3 Tonova din cadrul Ocolului Silvic Moldovița s-au ales cu desfacerea contractelor de munca
- O tanara din Falticeni a fost lovita de o masina pe trecerea pentru pietoni
- 13 candidati au obtinut 10 la titularizare
- In ultimele 24 de ore au fost internate 20 persoane diagnosticate cu Covid – 19
- vezi toate stirile