Fostul comandant al Jandarmeriei Fălticeni a murit
Colonelul în rezervă Gheorghe Bujor, comandantul unităţii de jandarmi din Fălticeni între anii 1993 – 2004, s-a stins din viaţă vineri, 10 decembrie 2010, la vârsta de 60 de ani, după o carieră de peste 34 de ani.
![poza](/image.php?width=500&cropratio=10:6&image=/assets/imagini/r482wrn2xpigy046zhhkgtpc0s52g24a.jpg)
Cortegiul funerar va pleca marţi, 14 decembrie, începând cu ora 12.00, de la Biserica Adormirea Maicii Domnului din Fălticeni spre Cimitirul Ţarna Mare.
Colonelul Gheorghe Bujor s-a născut la data de 11 octombrie 1950 în localitatea Rădăuţi-Prut, judeţul Botoşani, este căsătorit şi are doi copii.
A absolvit Liceul teoretic cu diplomă de bacalaureat în oraşul Darabani, judeţul Botoşani, în anul 1969.
În luna februarie 1970 a fost încorporat şi a satisfăcut stagiul militar obligatoriu la Batalionul 13 securitate Fălticeni, trecând în rezervă în iunie 1971, cu gradul de sublocotenent.
La data de 15 august 1971 a fost activat cu gradul de sublocotenent, fiind încadrat la Batalionul 13 securitate Fălticeni, pe funcţia de comandant de pluton şcoală de gradaţi.
În anul 1976 a absolvit Şcoala de Ofiţeri a Ministerului de Interne, iar în anul 1979 a fost admis la Academia Militară, secţia arme întrunite, pe care a absolvit-o în anul 1981.
După absolvirea Academiei Militare a fost mutat la Comandamentul Trupelor de Securitate, ocupând funcţia de ofiţer cu pregătirea de luptă până în anul 1990, când, datorită rezultatelor obţinute şi a aptitudinilor sale, a fost promovat şi numit şef de stat major la Brigada 16 Jandarmi Bacău.
A îndeplinit, cu rezultate foarte bune, funcţia de şef de stat major la Brigada 16 Jandarmi Bacău până la data de 1 mai 1993, când a fost numit comandat al Centrului de Instrucţie Jandarmi Fălticeni, unitatea de la care a plecat şi care l-a format ca ofiţer.
A condus cu competenţă activităţile din sarcina unităţii pentru instruirea militarilor în termen şi perfecţionarea pregătirii cadrelor care au participat la cursurile organizate şi desfăşurate în cadrul centrului.
A trecut în rezervă la data de 30 septembrie 2004, atunci când starea de sănătate nu i-a mai permis să-şi continue activitatea. A fost decorat cu medalia Meritul militar clasa I în anul 1996.
Dumnezeu să îl odihnească!