Vremea in Suceava
0°C
lei
lei
lei
Intervenții pentru îndepărtarea unui urs la Granicesti
Luni, 14 septembrie 2020, jandarmii suceveni au fost solicitaţi să intervină pentru îndepărtarea unui urs în zona comunei Grănicești.
![poza](/image.php?width=500&image=/assets/imagini/lsh0387fy9wiaibidkhonzg5ca18efgr.jpg)
Intervenții pentru îndepărtarea unui urs la Granicesti
Activitățile s-au desfășurat după ce doi localnici au semnalat, la orele 07.06 și 22.15, prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, prezența animalului în zona balastierei din localitatea Slobozia Sucevei – comuna Grănicești.La fața locului s-au deplasat patrule de jandarmi, însă nu a fost nevoie de intervenția acestora deoarece ursul părăsise zona.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Suceava recomandă cetățenilor luarea următoarelor măsuri pentru a preveni incidente nedorite şi pentru a evita producerea unor situaţii periculoase:
- Evitarea, pe cât posibil, a deplasărilor în zonele în care a fost semnalată prezența frecventă a urșilor;
- Deplasarea pe trasee turistice în grupuri mai mari;
- Să aibă grijă unde depozitează resturile menajere;
- Să nu hrănească animalele sălbatice, să nu se apropie de acestea pentru a le filma sau fotografia, să nu arunce cu pietre sau alte obiecte, să își păstreze calmul și să nu fugă;
- Să anunțe prin intermediul numărului unic 112 prezența urșilor în zonele locuite și să solicite sprijin în astfel de situații.