Vremea in Suceava
0°C
lei
lei
lei
Material lemnos în valoare de 31.845 lei confiscat de polițiști
În perioada 07.07-08.07.2020, polițiștii din cadrul I.P.J. Suceava - Serviciul de Ordine Publică - Biroul Combaterea Delictelor Silvice împreună cu lucrători ai Gărzii Forestiere Suceava, s-au deplasat in comuna Stulpicani, pe un drum forestier unde a fost depistata autoutilitara condusă de un bărbat de 36 de ani din comuna Vadu Negrilesei care transporta material lemnos respectiv lemn rotund rășinoase.
![poza](/image.php?width=500&image=/assets/imagini/gm94daj85jfazqrh7nkxha1pn6simgnu.jpg)
Material lemnos în valoare de 31.845 lei confiscat de polițiști
Conducătorul auto nu a putut prezenta niciun aviz de însoțire al materialului lemnos, fapt pentru care s-a procedat la interogarea aplicației informatice, stabilindu-se faptul că, nu a fost generat nici un cod unic online. În urma inventarierii materialului lemnos de către specialiștii silvici, s-a stabilit că acesta a transportat fără aviz de însoțire cantitatea de 19,18 mc lemn rotund rășinoase. În cauză, s-a dispus sancționarea contravențională a conducătorului auto cu amendă in valoare de 10.000 lei, iar ca măsură complementară s-a dispus confiscarea cantitătii de 19,18 mc in valoare de 5.581 lei care a fost predată in custodie Ocolului Silvic Stulpicani.În continuarea verificărilor, s-a stabilit faptul că, bărbatul de 36 de ani este administratorul unei societăţi comerciale din comuna Stulpicani, fapt pentru care s-a procedat la efectuarea controlului societătii pe linia respectării prevederilor legale privind achiziţia, debitarea şi comercializarea materialelor lemnoase.
În urma efectuării balantei dintre stocurile scriptice si stocurile faptice, echipa de control a constatat faptul că societatea sus-amintită a expediat fără avize de insotire a materialului lemnos cantitatea de 16,34 mc cherestea răsinoase si cantitatea de 84,40 mc lemn rotund răsinoase din depozitul societătii.
De asemenea, s-a constatat faptul că societatea sus-amintită, nu respectă obligația legală de verificare a codurilor unice aferente avizelor intrate in punctul de lucru.
În cauză s-a dispus sancţionarea contravenţională a societăţii comerciale, reprezentată de bărbatul de 36 de ani, aplicandu-se 2 sancţiuni contravenționale in valoare de 15.000 lei, iar ca măsură complementară s-a dispus confiscarea cantităţii de 16,34 mc cherestea răsinoase in valoare de 11.748 lei și a 84,40 m.c. lemn lucru rășinoase în valoare de 14.516 lei.
- Seful de district si padurarul din cantonul silvic nr. 3 Tonova din cadrul Ocolului Silvic Moldovița s-au ales cu desfacerea contractelor de munca
- O tanara din Falticeni a fost lovita de o masina pe trecerea pentru pietoni
- 13 candidati au obtinut 10 la titularizare
- In ultimele 24 de ore au fost internate 20 persoane diagnosticate cu Covid – 19
- vezi toate stirile