Vremea in Suceava
0°C
lei
lei
lei
Pompierul sucevean Constantin-Cristian Bîrsanu a fost desemnat „Salvatorul de Onoare al anului 2020”
Plutonierul adjutant șef Constantin-Cristian Bîrsanu, din cadrul ISU Suceava, a fost desemnat „Salvatorul de Onoare al anului 2020”, primind Emblema de onoare a MAI din partea Ministrului Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela.
![poza](/image.php?width=500&image=/assets/imagini/w7joybitjtg8f84lg3gc7joa4y5k2dev.jpg)
Pompierul sucevean Constantin-Cristian Bîrsanu a fost desemnat „Salvatorul de Onoare al anului 2020”
Distincțiile au fost acordate în data de 14 septembrie, la București, în cadrul unui eveniment organizat în onoarea salvatorilor și a pompierilor români. Amintim că în data de 13 septembrie pompierii români și-au sărbătorit ziua profesională.ISU Suceava amintește că, în decembrie 2019, aflat în timpul liber, Cristian Bîrsanu a salvat viața unei tinere căzute într-o fântână de 31 metri, în condiții și cu mijloace rudimentare.