Vremea in Suceava
0°C
lei
lei
lei
Prins în flagrant dând mită
Un bărbat a fost prins în flagrant în timp ce încerca să dea mită 1.000 lei şi 5 litri de pălincă unui poliţist de frontieră pentru a nu da curs cercetărilor penale în care este implicat atât el, cât şi un camionagiu fără permis, angajat la firma tatălui său.
![poza](/image.php?width=500&cropratio=10:6&image=/assets/imagini/qgg6sjr1nh3j0jmrvbtazh94diaf7js1.jpg)
Prins în flagrant dând mită
După ce şoferul unui camion cu plăcuţe de înmatriculare false a fost penalizat de către poliţiştii de frontieră, fiul administratorului care i-a încredinţat camionul a încercat să cadă la învoială cu frontieristul care i-a făcut dosar penal şoferului.
Şoferul s-a ales iniţial cu dosar penal pentru că a fost prins conducând pe raza localităţii Cîrlibaba fără permis şi cu plăcuţe de înmatriculare aparţinând unui autocamion radiat.
Fiul administratorului, deţinătorul autocamionului, s-a ales şi el cu dosar penal pentru că a încredinţat cu ştiinţă autovehiculul unei persoane care nu posedă permis de conducere.
Acestea fiind datele problemei, fiul administratorului l-a contactat duminică, 7 noiembrie, pe poliţistul de frontieră din cadrul S.P.F. Izvoarele Sucevei, propunându-i ca, în schimbul unei sume de bani şi a 5 litri de pălincă, să nu dea curs cercetărilor în lucrarea penală respectivă.
Frontieristul a refuzat, amintindu-i cetăţeanului că fapta sa constituie infracţiune şi apoi a raportat situaţia şefului său care a sesizat Direcţia Generală Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Suceava. Imediat a fost sesizat Parchetul de pe lângă Tribunalul Suceava, fiind înregistrat dosarul penal.
Luni, în jurul orelor 18.00, bărbatul care a încercat să rezolve problema s-a prezentat la sediul S.P.F. Izvoarele Sucevei cu suma de 1.000 lei pe care a oferit-o poliţistului, spunându-i că cei 5 litri de pălincă se află în maşina cu care a venit.
Flagrantul a fost realizat de o echipă formată dintr-un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Suceava şi de ofiţeri din cadrul D.G.A. - Serviciul Judeţean Suceava, ocazie cu care a fost ridicată suma de 1.000 de lei oferită drept mită şi două sticle de 2,5 litri cu pălincă, aflate pe bancheta din spate a autoturismului marca Volkswagen Golf, care aparţinea prietenei mituitorului.
Mituitorul este cercetat în libertate, lucrările fiind continuate de D.G.A. – S.J.A. Suceava în vederea stabilirii întregii activităţi infracţionale şi a tuturor participanţilor.
13:15
marti, 09 noiembrie 2010
marti, 09 noiembrie 2010
Autor
Bogdan Popescu
Bogdan Popescu