Intalnire cu scriitorul basarabean Nicolae Dabija
Miercuri, 22 ianuarie, începând cu ora 11.00, la Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera”, în Sala de Artă „Elena Greculesi”, va avea loc o întâlnire cu scriitorul basarabean Nicolae Dabija. Manifestarea se va desfășura sub semnul celebrului vers al lui Nichita Stănescu: „Limba română este patria mea”. Moderatorul evenimentului va fi Alexandru Ovidiu Vintilă.
![poza](/image.php?width=500&image=/assets/imagini/huuap9a75k8ymiju3lqsmtjjvjork7y4.jpg)
Intalnire cu scriitorul basarabean Nicolae Dabija
Organizatori sunt Consiliul Județean Suceava, Biblioteca Bucovinei „I. G. Sbiera”, Societatea Scriitorilor Bucovineni și Asociația cultural-științifică „Crai Nou”.Nicolae Dabija este un cunoscut scriitor basarabean, membru de onoare al Academiei Române și membru-corespondent al Academiei de Științe a Moldovei, poet, eseist și prozator, cu o activitate prodigioasă, autorul unui număr impresionant de cărți, redactor-șef al săptămânalului „Literatura și Arta”, editat de Uniunea Scriitorilor din Republica Moldova, care a avut un rol important în lupta de renaștere națională de la sfârșitul anilor 80. În perioada sa de glorie, revista depășea tirajul de 260.000 de exemplare.
- „O caut cu lumânarea” este noua producție a Teatrului Municipal „Matei Vișniec”
- Poetul sucevean Constantin Severin a fost selectat pentru Cubul Infinit al Norocului
- Lansarea volumului de debut „CuțitulProaspătȘters”, de Vlad Berari
- Actorii Teatrului Matei Visniec:Redeschidem porțile! Cu un alt fel de premieră!
- vezi toate stirile